Kafes zırh sistemi ilk kez İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru Sovyet tanklarını Alman tanklarına karşı korumak amacıyla karyola yaylarının kullanılmasıyla ortaya çıktı. Şimdi ise ülkemizi başarıyla temsil eden kurumlardan ROKETSAN, bu sistem ile TSK’nın zırhlı kara araçlarına yapılabilecek roket saldırılarından en az hasar ile çıkmasını sağlayacak teknolojik bir zırh sisteminin üretimine başladı. Ucuz ve güvenli olan yeni sistem ile zırhlı araçların saldırılara karşı dayanıklılığı artıyor.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından teklife açılan “Zırhlı Araçlar İçin Esnek Katmanlı Kafes Zırh Sistemi Projesi” kapsamında çalışmalara başlayan ROKETSAN, kafes zırh adı verilen sistemi 3 farklı tanka monte etti. BMC Kirpi, Otokar Kobra ve M60A3  adlı araçlara uygulanan kafes zırh, roket saldırılarına karşı öncü kalkan olarak görev yapıyor ve aracın asıl zırhının daha az hasar görmesini sağlıyor. Böylece hem araç, hem de içindeki personel güvende oluyor.

Modernlikten uzak ve oldukça geleneksel bir görünümü bulunan kafes zırh sisteminde aracın dört bir yanı kafes telleriyle sarılıyor. Ekonomik ve yüksek performanslı olan bu sistem dünyanın pek çok ülkesinde kullanılıyor. Terörle mücadele kapsamında düzenlenen operasyonlarda görev alan araçların büyük bir çoğunluğuna bu zırh sistemi kullanılacak. RS RPG-10 adı verilen ürünün 5 Eylül 2016 tarihinde imzalanan anlaşmayla ROKETSAN seri üretime başladı.