Kış lastikleri kışın soğuk havalarda sürüş için tasarlanmış lastiklerdir. Sıcaklık yaklaşık 7 derecenin altına düştüğünde diğer mevsimlerde kullanılan lastikler sertleşir ve yol tutuşları azalır. Kış lastikleri ise daha yumuşak kauçuk malzemeden üretilir. Böylece düşük sıcaklıklarda bile esnekliklerini korur ve yolu kavrama yeteneklerini kaybetmezler. Kış lastikleri yaklaşık -30 dereceye kadar bu özelliklerini korur.

Ayrıca kış lastiklerinin kar ve buz kaplı yola daha iyi tutunabilmesi için yüzeylerinde farklı şekillerde çok sayıda oluk bulunur. Kar üzerinde hareket ederken yazlık lastiklerin yüzeyindeki oluklar kısa sürede karla dolar ve bu durum lastiğin yola tutunmasını engeller. Oysa kış lastiklerinin yüzeyindeki farklı şekil ve derinlikteki bu oluklar aracın ağırlığı yardımıyla kara tutunur. Kış lastiklerinin özellikle kenarlarındaki zikzak şeklindeki küçük oluklar aracın ağırlından dolayı hafifçe eğilir ve lastiğin hareketi ile karı sürükleyerek lastiğin yere daha fazla temas etmesini sağlar. Ayrıca kış lastiklerinin yüzeyindeki olukların tasarımı içlerine giren karı kolayca tahliye edecek şekildedir.

Kış Lastiği Kullanım Önerileri

  • Mevsim boyunca kış lastikleri aracın 4 lastiği için de kullanılmalıdır.
  • Kış lastikleri sadece karda ve buzda değil, 7 derecenin altında ıslak veya kuru hava şartlarında da kullanımı güvenli kılıyor. Özellikle yağmurlu havalarda kış lastikleri, standart lastiklere göre avantaj sunuyor.
  • Ayrıca unutmamalı ki Karayolu Trafik Kanunu ve ilgili Karayolu Trafik Yönetmeliği gereği, araçta kullanılan kış lastiğine ek olarak karlı ve buzlu yollarda bir takım kar zincirinin araçta bulundurulması da zorunludur.
  • Bölgesel olarak değişiklik gösterse de, ekim – nisan ayları arası kullanım öneriliyor.
  • Lastiklerin diş derinliklerine dikkat etmek gerekir zira diş derinliği azalmış lastikler su tahliyesi yapamaz ve fren mesafesinin uzamasına sebebiyet verir.
  • Kış aylarında daha güvenli bir sürüç için özellikle kavşak ve yokuşlarla, trafik ışıklarında daha dikkatli olup, hızınızı düşürün. Karlı bir zeminde yola çıkarken hızla kalkmak yerine aracınıza yavaş yavaş hız verin, lastiklerin patinaj yapması karın sertleşip daha kaygan bir zemine dönüşmesine neden olabilir.
  • Hiç bir durumda lastiklerinizin havasını düşürmeyin çünkü tabanları yola tam olarak oturmalıdır.
  • Soğuk havalarda standart lastik kullanmak yakıt sarfiyatını artırır.