Bu soruları daha önce hiç sormuş muydunuz kendinize.Nanoteknoloji hayatımızın neresinde,bize ne fayda sağlar ve en önemliside nanoteknolojiye gerçekten ihtiyacımız var mı?

Nanoteknoloji son bir kaç yıldır adından sıkça söz ettirmiştir ve benim de iyi ki dediğim teknolojik yeniliklerden bir tanesidir. Düşüncesi bile beni mutlu etmeye yetiyor. Birazdan buraya yazacaklarımla umuyorum ki “kanka su geçirmeyen ayakkabılar, kumaşlar nanoteknolojiden üretiliyor yahu”cümlesinin ötesine geçecektir. Hiç merak etmeyin! Öyleyse başlayalım ve günlük hayatımızdaki etkilerini az da olsa öğrenelim.

1-Çok daha az enerji harcayan, daha hızlı, daha küçük ve daha güçlü bilgisayar üretiminde. Karbon nano tüpler ile bilgisayarın daha iyi işlem yapabilmesini sağlar

2-Nanopartiküller sayesinde kanser hücrelerinin öldürülmesi gerçekleştirilir.

 

3-Nanopartiküller otomobil üzerinde mevcut materyallere dağıtılarak araçları daha hafif ve daha sağlam hale getirmeyi aynı zamanda yakıt tasarrufu sağlamayı hedefler.

4-Nanopartiküller ya da nanolifler vesilesiyle   kumaşların ağırlığında, sertliğinde, kalınlığında bir artış olmadan lekelere, suya ve aleve karşı direnci arttırılır daha dayanıklı hale getirilir.

5-Spor ekipmanlarında da sıkça karşımıza çıkmaktadır.Mesela tenis raketi karbon nanotüpler sayesinde daha hafif hale getirilir ve çarpma esnasında oluşacak gerilme daha aza indirgenir. Nanopartikül ile işlenmiş tenis toplarına da uygulandığı düşünülürse normal tenis toplarına oranla 2 kat daha fazla zıplaması önemsenmeyecek bir derece değildir.

6-Kullanmış olduğunuz güneş kremleri sizleri güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korumak için nano partiküllerden üretilmişlerdir. Aynı zamanda gıda ürünlerinin raf ömrünü uzatmak için ambalajlarda da kullanılmaktadır.

7-Ve son olarak şunu da ekleyebilirim ki su geçirmez telefonların altında da nanoteknoloji yatmaktadır.