Denizli’de yüksek teknoloji kullanarak kumaş üreten bir firma, geliştirdiği sinek kovucu döşemelik kumaşları, Afrika ve Uzakdoğu ülkelerine ihraç ediyor.

Yaklaşık 30 yıl önce havlu ve bornoz üretimi ile tekstile başlayan firma 1994 yılında iplik imalatına geçiş yaptı. Bu alanda da farklılaşmak için ABD’de üretilen ve ‘şönil’ adı verilen arkası kaplamalı kumaşların üretimine geçen firma, bu ürünle iç piyasanın en büyük tedarikçisi oldu. ABD’den yapılan ithalatın da önüne geçen firma, Osmanlı figürleri, Osmanlı renkleri ve o döneme ait esintilerin bulunduğu ‘nakkaş’ isimli kumaş koleksiyonu oluşturdu, bu ürünün fuarlarda çok beğenilmesinin ardından ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisinin ilk 3 yılında özellikle erkeklerin üzerindeki kaftanlar ve savaş alanlarındaki çadırlarda, saraydaki koltuklarda bu kumaşlar kullanıldı.

Son dönemde teknik tekstillere de adım atan firma, fonksiyonel kumaşlar üretme çalışamaları yapıyor. Ar-Ge çalışması sonucu ferahlık duygusu veren ve cildi yenileme özelliği bulunan aloe veralı ve ortama güzel koku yayan parfümlü döşemelik kumaşlar üretildi. Genelde döşemelik kullanılan koku veren kumaş fuarlarda beğeni kazandı. İçine nano boyutlarda yerleştirilen kapsüller koltuklar kullanıldıkça patlayarak koku yayması ilkesine göre hareket eden teknolojik kumaşlar farklı ihtiyaç alanlarına da yaygınlaştırıldı.

Bu üretimin ardından Endonezya, Malezya ve Singapur’dan, sinek kovucu döşemelik kumaş üretimi için gelen talepler için kollar sıvandı. Yapılan çalışmada sinek kovucu kumaş üretimi gerçekleşti ve testlerinde olumlu sonuç alındı. Gönderilen kumaşların beğenilmesinin ardından seri üretime geçildi.

Şu anda en çok talep Uzakdoğu’dan geliyor. Üretimin büyük bölümü Singapur’a gönderiliyor. Ürünün tanıtımı yapıldıkça Afrika’dan da talepler gelmeye başladı. Özellikle sineklerin önemli bir sorun olduğu tropik iklime sahip ülkelerden yoğun talep bekleniyor.

Dünyaya 10 milyon dolarlık ihracat

Kokulu kumaş ve sinek kovucu kumaşların katkısıyla ihracatlarını 10 milyon dolara çıkaran firma, halen 7 kıtada çok farklı pazarlara ürün gönderiyor.