Steeluniversity, Dünya Çelik Birliğinin kurmuş olduğu, çelik ve ilişkili endüstrilerin mevcut ve gelecekteki çalışanlarına eğitim ve öğretim sunan endüstri üniversitesidir. Steeluniversity, çelik üretimi ile ilgili bir çok bilgiyi sunmaktadır. Websitesi üzerinde bir çok simülasyon bulunduran Steeluniversity. Demir çelik üretiminde kullanılan temel prosesleri oyunlaştırarak sunmaktadır. Yüksek Fırın, Bazik Oksijen Fırını, Elektrik Ark Fırını gibi birincil çelik üretim yöntemlerinin yanında ikincil metalurjik işlemler ve haddehane gibi üretim birimlerinin simülasyonu da sunulmaktadır. Ayrıca otomotiv sanayi için çelik seçimi ve çekme testi, darbe testi ve sertlik testi gibi yöntemlerin de simülasyon çalışmalarını yapabiliyorsunuz.

Biz bu yazımızda Steeluniversity’e bir giriş yapacağız ve ilerleyen içeriklerde de her bir modülü inceleyeceğiz.

Demir – Çelik Üretim Simülasyonları

Yüksek Fırın Simülasyonu

Bu simülasyonda, Yüksek Fırın işlemlerinden sorumlu metalurjist rolünü oynuyorsunuz. Amacınız, uygun ham maddeleri, üretim istatistiklerini ve şarj oranlarını seçerek Yüksek Fırın’ınızdaki sıcak metal üretimini optimize etmek. Sonuçlarınız, bu ayarlarla elde edilen kütle ve ısı dengesine göre gösteriliyor.

Yaptığınız ayarlama ve oranlarla üretilen demirin içeriği, miktarı harcanan para, CO2 salınımı gibi bir çok değişkene etki ediyorsunuz. Sonuç olarak ise yaptığınız çalışmaların olması gereken değerler ile karşılaştırması yapılarak değerlendiriliyorsunuz.

Oyuna başlamadan önce yüksek fırınlar ile ilgili çalışma yapmanız oyundaki başarınızı artıracaktır. Ancak oyun içindeki uyarılar sizi doğru yola yönlendiriyor ve ister istemez konu ile ilgili araştırma yapma isteği duyuyorsunuz.

Bazik Oksijen Fırını (BOF) Simülasyonu

Bazik Oksijen Fırınları (BOF) yüksek fırınlarda üretilen ham demirin çelik haline getirildiği fırınlardır. Bu fırınlarda ham demirin karbon oranı düşürülerek çelik üretilir. Simülasyon da bu işlemi optimize etmenizi istiyor.

Bu simülasyonda yaklaşık 290 ton sıcak metal ve hurdayı çelik haline getiriyorsunuz. Karbon içeriğini ağırlığın %0,01 ila% 0,4’ü arasına düşürmeniz gerekiyor. Bunun için eriyik içine dekarbürizasyona neden olacak şekilde oksijen üflemeniz lazım. Sonuçlar toplam zaman, toplam maliyet ve çelik bileşimi ile ölçülüyor.

Oyuna başlarken Bazik Oksijen Fırınına şarj edilecek bileşenleri seçiyorsunuz. Bunlar sıcak metal, çapaklar, cüruf yapıcılar olarak sıralanabilir. Her bir bileşen için belli kimyasal değerler bulunuyor. Bu değerlere göre cürufun kimyasal bileşimi ve bazikliği, çeliğin karbon oranı, üretim süresi gibi değişkenler farklılık gösteriyor. Hatta hidrojenin üflendiği nozülün yüksekliği dahi sonuçlarınızı etkiliyor.

Elektrik Ark Fırını Simülasyonu

Elektrik ark ocakları (EAF) hurda çeliğin yeniden ergitilmesi için kullanılan fırınlardır. Bu simülasyonda da 90 ton hurda çelik belli bir kompozisyona gelene dek ısıtılmaktadır. Öncelikle fırına şarj edilecek malzemeleri seçiyorsunuz daha sonra seçtiğiniz bu ürünleri farklı kutulara koyuyorsunuz burada karışım önemli oluyor. Daha sonrasında EAF’nin kapağını açmaktan; elektrotları kademeli olarak indirmeye kadar bir çok değişkeni kontrol ediyorsunuz. Sonuçlar yine olması gereken değerlerle kıyaslanıyor.

Demir – Çelik üretim simülasyonlarının her birinde iki farklı oyuncu modu bulunuyor bunlardan biri öğrenci modu diğeri ise profesyonel mod. Öğrenci modu tahmin edilebileceği gibi biraz daha basitleştirilmiş halde sunuluyor. Profesyonel modda ise gerçekten bir mühendisin düşünmesi ve kontrol etmesi gerekenler bulunuyor. 4 farklı çelik de üretebiliyorsunuz bunların tamamını simülasyona başlamadan önce ayarlamanız gerekiyor.

Steeluniveristy demir çelik sektöründe çalışmak istesin ya da istemesin tüm metalurji ve malzeme mühendisliği bölümü öğrencilerine aynı zamanda sektörde çalışmaya başlayan yeni mühendislere ve kendini geliştirmek; bilgilerini tazelemek isteyen tecrübeli mühendislere faydalı olacak bir üretim simülasyonu. Kesinlikle bu sitede vakit geçirmenizi öneriyoruz.

Her bir oyunun nasıl oynandığını gösteren videolarını youtube kanalından bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı buraya girin