On yıllar boyunca şarj edilebilecek bir pil düşünün. Cep telefonlarının pil ömrü nedeniyle ömrünün dolması tarihe karışırdı. Lityum iyon pilleriyle dolu depolama alanlarının sonu gelirdi.

Gerçeğe bir adım yaklaşan buluş, Irvine’deki Kaliforniya Üniversitesi’ndeki araştırmacılardan geldi. Son derece uzun ömürlü pillere yol açabilicek olan buluş tesadüfen keşfedildi. Kimya Bölüm Başkanı Reginald Penner önderliğindeki bir ekip nano-teller üzerine çalışıyorlar. Nano-teller, pillerde kullanım için büyük bir umut vaad eden nano ölçekli tellerdir. Nano tellerin pil teknolojisinde kullanılmasındaki problem ise nano-tellerin kırılgan olması ve birkaç şarj etme döngüsünden sonra deformasyona uğramasıdır. Bir gün, Penner’in laboratuarında bir doktora öğrencisi olarak çalışan Mya Le Thai, nano-tel topluluğunu çevreleyen sıvı elektroliti bir jel ile değiştirmeyi düşündü. Ve Sonuç:

bu şey 10 binden fazla çevrime dayandı ve hala çalışıyor

Araştırma ekibi, ellerindekinin değerini anladı. Jel elektrolit kullanmanın neden nano-telleri kırılmaktan koruduğunu henüz bilmemekle beraber, bir hipotez geliştirdiler. Penner’e göre jel fıstık ezmesi kadar koyu kıvamlı bir şey. Nano-teller ise insan saçından yüzlerce kat daha ince ve %80 oranında gözeneğe sahip olan mangan oksitten yapılmış. Zamanla, koyu jel nano-tellerin gözeneklerine sızıyor ve onları yumuşatıyor. Bu yumuşaklık, kırılganlığın azalmasına neden oluyor.

Şimdi, araştırma ekibi bu hipotezi test etmek için çalışıyor. Eğer bu doğru ise, deneylerine farklı malzeme ve jel türleri ile devam edecekler ve hangisinin en iyi olduğuna bakacaklar. Çalışma devam ettiğinde jelle kaplanmış nano-teller son derece uzun ömürlü pillerde gerçekten de bir bileşen olabilir. Penner, “Çalışma pek çok yıl gerektiriyor” dese de şimdiden bu buluşla ilgilenen firmalar kapısını çalmaya başlamış bile.

Penner, “bizim çalıştığımız türden nano-telleri kararlılaştırmak için çok basit bir yöntem olabileceğini düşünüyoruz” diyor. “Bu genel olarak doğrulanırsa insanlık için büyük bir ilerleme olacak” diyor.

Bir lityum iyon pil ile 100 bin çevrim elde ederseniz, bu artık asla iki tane pil almayacağınız anlamına gelir. Bahsettiğimiz süre 20 yıl veya daha fazla bir süre.

Proffesor Penner